انواع مختلف قراضه یا ضایعات آهن در صنعت

مکان فعلی شما :  

ضایعات آهن که از آن ها با نام قراضه های آهنی نیز یاد می شود اغلب از صنایع خودروسازی و فولادی حاصل می شوند و از قابلیت برگشت پذیری برخوردار می باشند. این ضایعات در انواع مختلفی وجود دارند.

ضایعات آهن یا آهن قراضه

به ضایعات فولادی و چدنی که دارای قابلیت برگشت پذیری در چرخه صنعت هستند ضایعات آهن و یا به اصلاح امروزی آهن قراضه اطلاق می شود. از مهم ترین نکات در رابطه با آهن قراضه ها می توان به نقش مهم و اساسی آن ها در کوره قوس الکتریکی به عنوان منبع فلزی اشاره کرد. ضایعات آهن همانطور که از نامشان نیز کاملاً مشخص است از قابلیت برگشت پذیری برخوردارند.

 اغلب آهن قراضه ها مواد دور ریخته شده ای هستند که دیگر در صنعت های مهمی همچون خودرو سازی و ساختمان مورد استفاده قرار نمی گیرند اما امکان بازیافت آن ها فراهم است. بازگشت به چرخه تولید این ضایعات باعث ارزشمند شدن آن ها شده است. ضایعات آهن خود به چند نوع تقسیم بندی می شوند که در ادامه در رابطه با هر کدام از آن ها اطلاعاتی را در اختیار شما عزیزان قرار خواهیم داد.

ضایعات آهن

ضایعات آهن

قراضه برگشتی یکی از انواع ضایعات آهن

قراضه های آهن از منابع مختلفی تولید می شوند که یکی از مهم ترین آن قراضه های برگشتی می باشند. از تمیز ترین قراضه های آهنی می توان به نوع برگشتی آن اشاره کرد. این نوع ضایعات اغلب در خط تولید حاصل می شوند. مواد غیر فلزی در این نوع ضایعات آهنی از حداقل مقدار برخوردارند. برای استفاده قراضه های برگشتی در کوره قوس باید برشکاری در آن ها جهت آماده سازی انجام گیرد. یاد آور شویم که قراضه های برگشتی خود به دو نوع خرسک و ته تاندیش طبقه بندی می شوند.

ته تاندیش ها در واقع نوعی ضایعات آهن از نوع برگشتی محسوب می شوند که طی فرآیند ریخته گری در تاندیش برجا می مانند. تاندیش استوپرهای نسوز یا همان آجرهای نسوز درون ذوب منجمد شده باقی می مانند که در این شرایط وارد شدن به مجرای تخلیه مذاب و همچنین شکستن الکترود در زمانی که جداسازی انجام نگیرد صورت می گیرد. در برخی از قراضه های برگشتی نیاز به آماده سازی وجود دارد که به آن ها خرسک اطلاق می شود.

ضایعات آهن

ضایعات آهن

قراضه های خریداری شده از انواع ضایعات آهن

یکی دیگر از انواع ضایعات آهن قراضه های از نوع خریداری شده می باشند که خود به دو صورت طبقه بندی می شوند. قراضه های حاصل از صنعت خودرو و لوازم خانگی و همچنین قراضه های حاصل از تجهیزات مختلف صنعتی مانند پل ها. از مهم ترین نکات در رابطه با این نوع قراضه ها نیاز شدید به مراحل آماده سازی و جداسازی در آن هاست.

در مورد قراضه هایی که از صنعت خودرو و لوازم خانگی حاصل می شوند می توان بیان کرد که به دلیل مخلوط بودن با دیگر فلزات مراحل جدا سازی طولانی و در نتیجه سخت و دشوار خواهد بود. در رابطه با قراضه های حاصل از تجهیزات صنعتی نیز به همین شکل است اما در این نوع قراضه ها نیاز به عملیات آماده سازی به صورت حتمی وجود خواهد داشت.

ضایعات آهن

ضایعات آهن

طبقه بندی ضایعات آهن

طبقه بندی ضایعات آهن را می توان به دو صورت ممکن اجرایی کرد. در واقع می توان قراضه ها را از لحاظ کیفی و یا فیزیکی تقسیم بندی کرد. هر کدام از این دسته بندی ها خود به چند مورد دیگر طبقه بندی می شوند که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت.

طبقه بندی قراضه ها از لحاظ فیزیکی: این نوع طبقه بندی با توجه به دانسیته در چهار طبقه متفاوت قرار می گیرد. یاد آور شویم که قراضه ها علاوه بر دانسیته در شرایط مختلف دیگر نیز طبقه بندی می شوند که می توان به قراضه های شردر و پرسی اشاره کرد.

طبقه بندی قراضه ها از لحاظ کیفی: اما قراضه ها از نظر کیفی نیز طبقه بندی می شوند که می توان به ضایعات آهن با کیفیت بالا، متوسط، پایین، خیلی پایین و چدن اشاره کرد.