نحوه بازیافت ضایعات آهن

آهن را می توان پرکاربردترین فلز دانست که بالاترین میزان تولید را در صنایع جهان به خود اختصاص داده است. یکی از پر بازده ترین و ارزان ترین روش ها برای تولید آهن استفاده از ضایعات آهن و بازیافت آن است. این روش یکی از روش هایی است که کمترین آسیب را به محیط زیست می زند. امروزه ضایعات آهن به یکی از مواد اولیه تولید آهن به ویژه در کشورهای توسعه یافته و مدرن تبدیل شده است.

ضایعات آهن

ضایعات آهن

تجهیزات و روش های فرآوری ضایعات آهن

ضایعات آهن موادی با ویژگی بازیافت پذیری هستند. بیشتر موادی که ما به سادگی از کنار آنها عبور می کنیم مانند  اتومبیل ها، صنایع ساختمانی و مواد دور ریخته شده و … مواردی هستند که همه یا بخش هایی از آنها قابلیت بازیافت دارند. برخلاف زباله ها که حتی حمل و نقل از بین بردن آنها هزینه بر است ضایعات آهن ارزش پولی قابل توجهی دارند. ضایعات آهن نه تنها در محیط های صنعتی بلکه حتی در مناطق مسکونی نیز وجود دارند. منابعی که از آنها جهت جمع آوری ضایعات آهن استفاده می گردد بسیار متفاوت هستند. این منابع می تواند شامل یکی از منابع زیر باشند: ضایعات خانگی، ضایعات صنعتی کارخانجات مختلف، ضایعات ویژه کارخانجات خودروسازی، خودروهای فرسوده، ضایعات نظامی. یکی از نکات مهم در این زمینه حمل و نقل این ضایعات است. در اغلب موارد برای کاهش هزینه ها ی انتقال اقدام به کاهش حجم ضایعات آهن می کنند. در ادامه به توضیح درباره ی تجهیزات مورد استفاده در این زمینه می پردازیم.

بازیافت ضایعات آهن

بازیافت ضایعات آهن

پرس های عدل ساز Baling presses))

از این پرس ها برای فشرده سازی ضایعات سبک استفاده می شود. این ضایعات شامل دم قیچی ورق های فولادی کربنی با ضخامت کمتر از ۴ میلیمتر، وایر، قوطی های کنسرو و … می باشد. کاری که این تجهیزات انجام می دهند این است که ضایعات را به صورت مکعب در می آورند. این مکعب ها معمولاً دارای ابعاد مختلفی از ۲۵ سانتیمتر تا ۸۰ سانتیمتر هستند. در این پرس ها ضایعات در محفظه ضایعات ریخته می شود و پس از آن با استفاده از دو یا سه جک هیدرولیک تحت فشار قرار می گیرند و سپس از دستگاه خارج می شوند. ویژگی این دستگاه سیکل سریع آن و فشردگی بیشتر توسط این دستگاه است. در برخی از مدل های این دستگاه دانسیته (فشردگی) هر بلوک به بیشتر از ۴۰ درصد می رسد.

پرس های عدل ساز

پرس های عدل ساز

پرس بریکت (Briquetting Press)

این دستگاه با تحت فشار قرار دادن براده و چیپس آهن آن ها  را به قالبه ای استوانه ای تبدیل می کند. این استوانه ی فشرده و سنگین برای ذوب مورد استفاده قرار می گیرد.

پرس بریکت

پرس بریکت

دستگاه پرس و گیوتین (Shear)

این دستگاه که غالباً در کارگاه های فولادسازی یا ریخته گری مورد استفاده قرار می گیرد یکی از شایع ترین و ارزان ترین روش های بازیافت ضایعات آهن در دنیا است. با این دستگاه می توان از ضایعات سبک تا سنگین را فرآوری کرد. خروجی این دستگاه با دانسیته ۰.۸ تا ۱ محصولی مناسب برای ذوب در کوره های قوس الکتریک یا القایی است. در این دستگاه ابتدا ضایعات توسط دستگاه تا حداکثر ممکن فشرده شده و سپس به وسیله ی تیغه گیوتین برش می خورد و خرد می شود. میزان تولیدی که این دستگاه می تواند داشته باشد بیشتر از ۸۵ تن در ساعت است.

دستگاه پرس و گیوتین

خرد کن ها (Shredders)

از این دستگاه برای فرآوری ضایعات مخلوط سبک مانند ضایعات الکترونیکی و خانگی تا ضایعات نیمه سنگین مثل بدنه خودرو استفاده می شود. در این دستگاه آهن خالص در محل خروجی دستگاه جمع آوری شده و ناخالصی های سبک و سنگین کاملاً جدا شده و در مکان دیگری تخلیه می شوند. کیفیت کار این دستگاه معمولاً دانسیته ۱ تا ۱.۶ تن بر مترمکعب است.

خرد کن

خرد کن

روش ها جابجایی و تفکیک قراضه:

در پروسه ی بازیافت ضایعات آهن نحوه جابجایی و انتقال یکی از مهم ترین مسائل محسوب می گردد. برای این امر از روش های مختلفی استفاده می گردد. در مکان هایی مانند خط تولید خودرو از نوار نقاله استفاده می گردد کارگاه های ریخته گری نیز از جرثقیل های سقفی مجهز به قرص مگنت و چنگک استفاده می کنند. یکی از نکات حائز اهمیت در این سیکل سرعت عمل بارگیری و همچنین انتقال ضایعات آهن است.در نتیجه وسیله ای مطلوب است که با وجود سرعت عمل و چابکی بتواند قدرت مانور و قابلیت تحرک بالایی داشته باشد. همچنین این وسیله باید توانایی جابجایی میزان زیاد ضایعات تا ارتفاع بالا را هم داشته باشد.

تفکیک قراضه

تفکیک قراضه